Informace o nás

Nabízíme ubytování v samostatně stojícím domě, v klidné okrajové části obce Šakvice, asi jeden kilometr od břehů třetí Novomlýnské nádrže. Najednou se u nás může ubytovat osm osob  ve dvou pokojích (možnost dvou přistýlek). Každý pokoj má čtyři lůžka a je vybavený vlastním sociálním zařízením (sprchový kout, umyvadlo, WC). K vaší spokojenosti jistě přispěje jídelna s plně vybavenou kuchyní a velká společenská místnost. Na kryté terase s výhledem na vinohrad a Pálavu lze posedět u kávy nebo jiného dobrého moku, případně posnídat, poobědvat či povečeřet. Možnost grilování ve zděném zahradním grilu pod dřevěnou pergolou s velkým stolem pro deset osob. K uložení jízdních kol, či jiného sportovního vybavení máme připravenou zamykatelnou garáž. Možnost parkování  na vlastním pozemku. V obci je několik restaurací, samoobsluha (během letní sezony otevřená i v neděli), vinárna a pošta.

 

 

Něco málo z historie

 Obec Šakvice najdete nedaleko Hustopečí v kraji plném slunce (nejvíce slunečných dní v roce v ČR), zaslíbeném vinařství a zemědělství. Tomu se zdejší obyvatelé věnují již od pradávna.

Území pod Pálavou v úrodných nivách kolem řeky Dyje lákalo k osídlení od nepaměti. Archeologické nálezy prof. Absolona (např. Věstonická Venuše) dokládají život lovců mamutů, při leteckém snímkování byly zjištěny pozůstatky římských vojenských táborů z období válek proti Markomanům a Kvádům a tak bychom mohli postupně pokračovat až do středověku.

Nejstarší zprávy o osídlení obce pocházejí ze 12.stol. Původně se obec jmenovala Číčovice a poslední dochovaná písemná zmínka o obci toho jména je z roku 1385. V následujících staletích je její osud nejasný, až v roce 1527 se najednou opět v písemnostech objevuje, a to když přechází do majetku nejvyššího maršálka Království českého Jana z Lipé, ale již pod názvem Šakvice. Po bitvě na Bílé hoře byly Šakvice vypleněny. Zbylo pouze 57 domů a 360 obyvatel.

  • Roku 1749 je založena jednotřídní škola.
  • V roce 1752 žije v Šakvicích 71 rodin, z toho 30 německých a 41 českých.
  • V roce 1783 pořizuje obec na radnici za 6 zlatých stůl, na jehož desce je intarzií vypsán letopočet a jména radních, kteří u něj tehdy seděli. Stůl je na radnici dodnes.
  • V roce 1790 je v Šakvicích 84 domů a 547 osob.
  • V roce 1801 postihl Šakvice velký požár, kterému odolalo pouze 6 domů, dvůr, fara a škola. Vyhořel i kostel sv. Barbory, ale ten už je r.1802 znovu postaven a vysvěcen.
  • V roce 1840 je v Šakvicích 184 domů a 768 obyvatel.
  • Roku 1891 byla přistavěna ke škole další část a škola byla rozšířena na trojtřídku.
  • V roce 1900 je v Šakvicích 230 domů a 1154 obyvatel a za dalších 100 let tedy v roce 2000 mají Šakvice 523 domů a 1380 stálých obyvatel.

Při posledním sčítání bylo v obci 532 domů a žilo v ní 1357 stálých obyvatel.

Současnost:

Obec má svoji Základní devítiletou a Mateřskou školu, poštu, samoobsluhu, několik restaurací různých cenových skupin. Služby - autoservis, opravna a půjčovna kol. 

Pravidelně v sobotu před Velikonocemi pořádají místní vinaři soutěžní přehlídku vín, spojenou s ochutnávkou. V červenci, o prázdninách se konají v Šakvicích hody, doprovázené stavěním máje a krojovaným průvodem. O zábavu se starají dvě výborné dechové hudby Túfaranka a Sokolka a dětský folklórní soubor Hanýsek.

Některé restaurace o letních prázdninách pořádají speciální akce, např. pečení selete, rybí speciality, zvěřinové hody apod. Všechno se na pár řádcích vyjmenovat nedá. Přijeďte, podívejte se, ochutnejte... Těšíme se na Vás. 

Aktuality

01.08.2021 00:00
Mandlobraní 20.8. - 21.8. (Hustopeče), Ďůrkobraní 25.9. (Šakvice, otevřené sklepy - burčák), Burčákové slavnosti 30.9. - 2.10. (Hustopeče), Košt mladých vín 27.11. (Šakvice)      .

Kontakt

Ubytování - Miroslav Šabata Výhon 452
Šakvice
691 67

IČ: 877 20 744
tel.: 732 871 092 navyhone@seznam.cz